Firefox Sync

Ze względu na zbliżające się zamknięcie cieszącej się olbrzymią popularnością usługi Xmarks do synchronizacji zakładek, historii i haseł dla naszej ulubionej przeglądarki czas rozejrzeć się za innym narzędziem. Z obecnie dostępnych rozszerzeń mających oferować podobną do Xmarks funkcjonalność najbardziej wyróżniającym się z grupy jest przygotowywane od dłuższego czasu przez Mozillę rozszerzenie o eleganckiej nazwie Firefox Sync.

Po zainstalowaniu i wstępnych testach byłem zadowolony rezultatami. Synchronizacja pomiędzy dwoma komputerami zadziałała prawidłowo, łatwa konfiguracja, pełne szyfrowanie danych oraz  bardzo dobrze przemyślana synchronizacja historii przeglądania, czyli wszystko co jest niezbędne do działania.

Po początkowym zachwycie przyszła jednak chwila rozczarowania gdy okazało się, że Firefox Sync nie synchronizuje danych przy zamknięciu przeglądarki. W efekcie po skończeniu pracy i wyłączeniu Firefoksa rzeczy które uległy zmianie takie jak zakładki czy też historia nie będą zsynchronizowane i tym samym widoczne na innych komputerach. Możemy oczywiście przeprowadzić synchronizację ręcznie poprzez jedno kliknięcie myszką, jednak jest to bardzo uciążliwe i problematyczne, gdyż wystarczy chwila nieuwagi aby narobić sobie sporych problemów.

Oczywiście Xmarks posiadał opcję synchronizacji podczas zamykania przeglądarki, która jest wręcz niezbędna w tego typu programie. Brak wspomnianej funkcjonalności jak dla mnie przekreśla to rozszerzenie.

Komentarze niedostępne.