Zabezpieczenie NoCopy w Nintendo Wii

Każdy sprzęt może kiedyś ulec awarii i konsole nie są pod tym względem wyjątkiem. Lepiej jest więc zawczasu skopiować cały nasz wirtualny dorobek w bezpieczne miejsce niż później pluć sobie w brodę, iż kilka lat grania zostało bezpowrotnie straconych.

Wszystko było by proste gdyby nie pomysł Wielkiego N aby twórcy gier mogli zablokować nam możliwość skopiowania „sejwów” na kartę pamięci. Zabezpieczenie to określane jest nazwą „NoCopy Protection” i jak dla mnie jest jedną wielką pomyłką, która nie służy niczemu innemu jak tylko irytowaniu graczy.

Są dwa typy tego zabezpieczenia.

Typ pierwszy to flaga umieszczana w pliku „banner.bin” na pozycji 0×07. Jeżeli jest ona ustawiona, to System Menu zablokuje nam możliwość kopiowania oraz przenoszenia stanu gry z Wii na kartę SD jak i na odwrót.

Typ drugi to katalog „nocopy„. W tym przypadku System Menu podczas operacji kopiowania pominie całą zawartość podanego katalogu. Jeżeli gra zapisuje wszystkie swoje pliki w tym katalogu i w efekcie jedynym plikiem jaki będzie skopiowany jest banner.bin to otrzymamy komunikat o niemożliwości skopiowania stanu gry. Ta forma blokady działa tylko w przypadku kopiowania danych z Wii na kartę pamięci.

Istnieje kilka sposobów ominięcia tego zabezpieczenia, ale niestety wszystkie wymagają posiadania zainstalowanego w konsoli cIOS i Homebrew Channel, co jak wiadomo nie podoba się producentowi sprzętu. Skoro jednak Nintendo nie przejmowało się nami i zablokowało nam dostęp do naszej własności jaką niewątpliwie jest historia naszej gry, tak też my nie powinniśmy się przejmować nimi przy odblokowywaniu dostępu do tych danych.

Pierwszym sposobem jest uruchomienie w Homebrew Channel aplikacji o nazwie Savegame Manager. Program ten pozwoli nam skopiować stan wybranej gry dokładnie w takiej postaci w jakiej jest przechowywany w pamięci konsoli. Dużym plusem programu jest to, że tak skopiowane dane są niezaszyfrowane co jest bardzo istotne gdy potrzebujemy wprowadzić w nich pewne modyfikacje, jak choćby usunięcie flagi NoCopy z banner.bin. Należy jednak pamiętać, że usunięcie flagi NoCopy jest operacją tymczasową, gdyż każde wykonanie zapisu stanu w grze, spowoduje ustawienie flagi i ponowne włączenie blokady.

Innym sposobem, choć bardziej ryzykownym, jest modyfikacja System Menu w taki sposób aby mechanizm zabezpieczający został wyłączony. Jednym z takich programów jest StartPatch, który poza odblokowaniem możliwości kopiowania stanów gier pozwala również na wprowadzenie paru innych przydatnych modyfikacji jak np. pominięciem początkowego ekranu z ostrzeżeniem, czy też zablokowaniem aktualizacji oprogramowania konsoli z płyty/internetu. Takie rozwiązanie jest oczywiście zdecydowanie bardziej wygodne.

Komentarze niedostępne.